czwartek, 1 września 2016

Rzecz o liczbach naturalnych...

W nowym poście zamieszczę kilka podstawowych informacji o liczbach naturalnych, które przydadzą się Wam podczas powtarzania lub wykonywania ćwiczeń.

Jak już wiecie liczby naturalne to 0, 1, 2, 3, 4, 5, … . Jest ich nieskończenie wiele i nie potrafimy podać największej spośród nich. Wiemy natomiast, że najmniejszą liczbą naturalną jest 0, a każda następna liczba jest o 1 większa od poprzedniej.

Liczby (w tym naturalne) można umieścić na osi liczbowej. Odległość między dwiema liczbami na osi jest jednakowa. Odcinek jednostkowy może wynosić 1, 2, 5, 100 itp., ponieważ osie mogą mieć różne jednostki. Zaznaczamy na osi tylko liczby potrzebne. Możemy nie zaznaczać zera i kolejnych liczb, ale muszą być zapisane co najmniej dwie, aby określić jednostkę osi. Przy rysowaniu osi w zeszycie wykorzystujemy kratki, co ułatwia Wam rysowanie i zaznaczanie jednostek. Zwrot osi („strzałka”) pokazuje, w którą stronę liczby rosną.

System liczbowy, którym się posługujemy, nazywa się systemem dziesiątkowym. Do zapisu liczb używamy dziesięciu cyfr: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. W liczbie naturalnej ostatnia cyfra oznacza jedności, przedostatnia dziesiątki, dalej mamy setki, tysiące, miliony itd.

Przykład:

W liczbie 234 mamy 2 setki, 3 dziesiątki, 4 jedności.     W liczbie 387 654 natomiast 3 setki tysięcy, 8 dziesiątek tysięcy, 7 tysięcy, 6 setek, 5 dziesiątek i 4 jedności.

Zaokrąglanie liczb poznajecie już w klasie czwartej. Jak pamiętacie matematyk nie lubi się rozpisywać, więc używa ≈ jako symbolu zaokrąglenia (przybliżenia). A polega ono na przybliżaniu liczb według ściśle określonych zasad.

Pierwsza z odrzucanych cyfr to 1, 2, 3, 4 – pozostałe cyfry bez zmian (zaokrąglenie w dół, przybliżenie z niedomiarem):
13|2 ≈ 130          1|32 ≈ 100


Pierwsza z odrzucanych cyfr to 5, 6, 7, 8, 9 – ostatnią pozostawioną cyfrę powiększamy o 1 (zaokrąglenie w górę, przybliżenie z nadmiarem):
37|5 ≈ 380            3|75 ≈ 400

Pamiętajcie, że odrzucane cyfry zastępujemy zerem lub zerami.

Jak wiecie zaokrąglanie ma wiele zastosowań podczas szacowania w sytuacjach życia codziennego. A w jakich sytuacjach Wy stosujecie szacowanie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz